Track | Boys

Complete online Paperwork

2020 Track Schedules

Varsity Boys

The following Boys won the three awards giving out each year for the Boys Track & Field Program.

Academic Achievement Award - Rahil Jagetia

Frank McMurry Award - Michael Leal

High Point Award - Will Jackson

 

The Following Student Athletes made the Academic All State Track Team this year.

1st Team - Rahil Jagetia

2nd Team - David Hoff, Will Jackson, and Hamza Nawaz

Honorable Mention - Davey Evans, Thompson Evans, Rapheal Jayr and Andrew Peterson.

 

The Following Student Athletes made the Academic All District Track Team.

 Seniors

                            Ahmed Bessayah

                                 Jacob Evans

                            Thompson Evans

                                 David Hoff

                               Will Jackson

                               Rahil Jagetia

                               Raphael Jayr

                              Hamza Nawaz

                            Andrew Peterson

                                Max Rodney

 

                                     Juniors

                                Brooks Bartley

                                Max Froehlich

                                Tyrone Huang

                                Matthew Kim

 

                                Sophomores

                               Kyle Braddock

                                 Ryan Fraser

                               Avery Nguyen

 

Congratulations to all these fine young men on their accomplishments this year.

 

 

 

 

 

 

 

 MHS  Boys Track Records

100 Meters  Jorgensen  10.21  Cy-Springs  1999

200 Meters  Schiller  21.68  Victoria  1965

400 Meters  Morton  46.33  Baytown  1967

800 Meters  Drew  1:48.90  Golden West 1968

110 Hurdles Mahnke  14.04  Spring 2009

300 Hurdles  Mahnke  37.75  LaPorte  2009

1500 Meters  Arias  4:05.79  Rice 2013

1600 Meters Drew 4:14.21  State 1968

2000 Meter Steeple Chase  Lewis  6:32.06  Rice  2016

3000 Meters Arroyo 8:56.5  Will Taylor  1997

3200 Meters Donovan 9:18.7  State 1987

4x100 Relay Corson, Brake, Brents, Bouche 41.46 Regional 1967

4x200 Relay  Brents, Morton, Bradley, Bouche 1:25.5 Houston Relays  1967

4x400 Relay  Bouuche, Brents, Bradley, Morton,  3:10.70  Baytown 1967

4x800 Relay  Joyce, Goldapp, Bradley, Obrien 7:52.73  Redskin 1968

800 SMR Saunders, Miller, Russell, Schiller  1:33.65 Baytown 1964

1600 SMR Corson, Brake, Brents, Morton  3:22.20  Houston 1967

4000 DMR  Bullers, Voss, Hamilton, Lewis  10:31.03  Strake Jesuit  2016

Shuttle Hurdle Relay  Mahnke, Ownes, Thompson, Larberg  61.43 Will Taylor  2009

 Swedish Relay Hoff, K. Braddock, Peterson, Heard 2:02.91 Crusader 2020

Shot Put  Goodfriend  57'6.5  Lamar Cons. 1997

Discus  Pearson  189  Baytown  1967

Long  Jump  Tillman  23'11.75  1998

Triple Jump  Wilhite  44'5  Foster 2002

High  Jump  Bigger  6'10.5  Laredo 1991

Pole Vault  J. Autenreith  17'3  Texas Relays  1997

Cross Country  Green  15:15  Regional 1983